Preskocit navigáciu

Oslobodenie mesta Vranov nad Topľou a obce Bystré


Oslobodenie mesta Vranov nad Topľou a obce Bystré

18. január 1945 považujeme za významný medzník v našich dejinách, s ktorým sa spája pojem „oslobodenie“.

Z histórie je známe, že nepriateľ pôsobiaci na východnom Slovensku kládol odpor v snahe zastaviť postup víťazných vojsk a na všetkých frontoch sa viedli tuhé boje. Brániace sa fašistické vojska neudržali svoje postavenie, čím došlo ich úplnému oslabeniu. Víťazné vojská v priebehu jedného dňa oslobodili takmer 80 obcí a medzi nimi aj Vranov nad Topľou a Bystré.

Obyvatelia mesta Vranov nad Topľou a obce Bystré na tieto udalosti spomínajú dodnes a 71. výročie oslobodenia od fašizmu si pripomenuli pietnou spomienkou. Na slávnostný pietny akt kladenia vencov vo Vranove nad Topľou, ako aj v obci Bystré boli prizvaní príslušníci 22. mechanizovaného práporu, ktorí podporili pietne stretnutie vystrelením sálv, čestnou strážou a kladením vencov v mene predstaviteľov samosprávy, štátnej správy, zástupcov politických strán a hnutí, spoločenských organizácií.

Vďaka a úcta patrí osloboditeľom, ktorí prišli z východu a oslobodili Vranov nad Topľou a Bystré.

 


Oslobodenie mesta Vranov nad Topľou a obce BystréOslobodenie mesta Vranov nad Topľou a obce BystréOslobodenie mesta Vranov nad Topľou a obce BystréOslobodenie mesta Vranov nad Topľou a obce BystréOslobodenie mesta Vranov nad Topľou a obce BystréOslobodenie mesta Vranov nad Topľou a obce BystréOslobodenie mesta Vranov nad Topľou a obce Bystré

Autor: por. Michaela BUGYIOVÁ - Dátum: 25.01.2016
Čítanosť: 2627
Verzia pre tlač

Skočiť na menu


Share