Preskocit navigáciu

Uctili sme si 67. výročie víťazstva nad fašizmom


Uctili sme si 67. výročie víťazstva nad fašizmom

     Dňa 7.mája 2012 sme si v 22. mechanizovanom prápore čítaním rozkazu prezidenta Slovenskej republiky pripomenuli 67. výročie víťazstva nad fašizmom. Práve v michalovskej posádke je na Cintoríne Červenej armády pochovaných 18 tisíc padlých vojakov a ide o najväčší cintorín svojho druhu na území Slovenskej republiky.
     Na spomínanom cintoríne pokračovali oslavy výročia porážky fašizmu pietnym aktom, ktorý organizoval Obvodný úrad Michalovce v spolupráci s miestnou organizáciou Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov. Aktu sa okrem delegácií Obvodného úradu a Mesta michalovce zúčastnili aj zahraničný hostia z Ruskej federácie a Ukrajiny, zástupcovia miestnych politických strán, velitelia útvarov situovaných v posádke a účastníci bojov v regióne.
     Na cintoríne sa zdôrazňovalo nebezpečenstvo extrémizmu, terorizmu a neofašizmu a vystríhalo pred ich toleranciou a bagatelizovaním. Účastníci bojov spomínali na priebeh 2. svetovej vojny. Napriek tomu že im ešte zdravie slúži a ich spomienky sú až prekvapivo živé a konkrétne, o osvetu akú robili v predchádzajúcom režime dnes už školy vraj nemajú záujem. Svoj príbeh nám vyrozprával aj pán Ján POZNIK, rodák z Baškoviec, ktorý sa po úspešnom úteku z okupovaného Slovenského štátu, rôznych strastiach a peripetiách, dostal až na bojiská východného frontu a odtiaľ absolvoval po boku Červenej armády víťaznú cestu až do Prahy.
     Práve pamätníkov bojov 2. svetovej vojny ale aj ďalšie osobnosti ocenil po pietnom akte primátor Mesta Michalovce pán Ján ZÁHORČÁK pamätnými medailami mesta.


67. výročie víťazstva nad fašizmom67. výročie víťazstva nad fašizmom67. výročie víťazstva nad fašizmom67. výročie víťazstva nad fašizmom67. výročie víťazstva nad fašizmom67. výročie víťazstva nad fašizmom67. výročie víťazstva nad fašizmom67. výročie víťazstva nad fašizmom67. výročie víťazstva nad fašizmom

Autor: npor. Michal VAJDA , Foto: npor. Michal VAJDA - Dátum: 09.05.2012
Čítanosť: 8765
Verzia pre tlač

Skočiť na menu


Share